1. Serwis i akcesoria
 2. Oryginalne akcesoria
 3. Zimowe kola i opony

Zimowe koła i opony

Opony zimowe zapewniają doskonałą przyczepność na mokrej, zaśnieżonej i oblodzonej drodze. Specjalny wzór bieżnika i zastosowany rodzaj mieszanki sprawiają, że ten rodzaj opon zapewnia przyczepność w temperaturze poniżej 7°C, co znacznie skraca drogę hamowania i zapewnia bezpieczniejszą jazdę.

Dlaczego warto stosować kompletne zimowe koła Toyoty?

Toyota oferuje szeroki wybór kół zimowych, dzięki którym możesz poruszać się pewnie w nawet w najtrudniejszych warunkach. Odporne na ekstremalne temperatury i działanie soli drogowej koła zimowe Toyoty, doskonale sprawdzą się w czasie zimowej podróży.

Kompletne koła zimowe. Same korzyści

 • 1

  Oszczędność czasu oraz niższy koszt wymiany

 • 2

  Komplet kół zimowych z felgami i czujnikami ciśnienia = wartość dodana podczas odsprzedaży auta

 • 3

  Jakość i bezpieczeństwo - koła na oryginalnych komponentach

 • 4

  Wymiana kompletnych kół oznacza niższe zużycie opon, obręczy oraz czujników ciśnienia

Dlaczego należy pamiętać o sezonowej wymianie opon?

OPONY ZIMOWE
winter tyres car
16,5 m DROGA HAMOWANIA
OPONY LETNIE
summer tyre cars
34,2 m DROGA HAMOWANIA
* Hamowanie na śniegu z prędkości 40 km/h.

Korzyści wynikające z używania kół zimowych.

Unikalny wzór bieżnika zaprojektowano w taki sposób, aby skutecznie usuwać wodę i błoto pośniegowe spod opony, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia aquaplaningu oraz skracając drogę hamowania. Bieżnik opony zimowej został wyposażony w małe rowki, zwane lamelami, które wgryzają się w zaśnieżone i oblodzone powierzchnie, zapewniając doskonałą przyczepność.

Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

 •  

  Poniżej 7ºC

  Specjalny wzór bieżnika i zastosowany rodzaj mieszanki, z której wyprodukowana jest opona, sprawiają, że opony zimowe zachowują optymalne parametry w temperaturze niższej niż 7C, co znacznie skraca drogę hamowania i umożliwia bezpieczniejszą jazdę.

 •  

  Śnieg

  Bieżnik opony wyposażono w małe rowki, zwane lamelami, które „wgryzają” się w zaśnieżoną i oblodzoną powierzchnię drogi i zapewniają doskonałą przyczepność.

 •  

  Lód

  Zastosowana mieszanka gumy oraz specjalny wzór bieżnika pozwalają na zachowanie dobrej przyczepności i skrócenie drogi hamowania nawet na oblodzonej powierzchni.

W jaki sposób możemy porównać ze sobą parametry różnych opon?

Obecnie wszystkie opony, które są sprzedawane na terytorium UE, muszą być wyposażone w specjalną ustandaryzowaną etykietę, która informuje o ich właściwościach takich jak: efektywność energetyczna, opór toczenia, przyczepność do mokrej nawierzchni oraz śniegu i lodzie, generowany hałas.  Nowy wzór etykiety wprowadzony w 2021 zawiera dodatkowe elementy m.in. takie jak: nazwa producenta/ marki, rozmiar opony, indeks nośności, indeks prędkości, piktogram zimowy, informujący o przydatności opony do jazdy zimą praz piktogram przyczepności na lodzie. 

Jak interpretować dane na etykiecie?

 • Oszczędność - czyli efektywność paliwowa opony
  Informacja o oporach toczenia opony, co  przekłada się na  zużycie paliwa.  Im klasa efektywności paliwowej jest wyższa tym , tym zużycie paliwa jest niższe.  Przyjmuje się że opony klasy A,B, charakteryzują się niskim oporem toczenia i niskim zużyciem paliwa.
 • Przyczepność na mokrej nawierzchni
  Opony zostały przyporządkowane do różnych klas i posiadają odpowiednie oznaczenia literowe. Opona klasy A charakteryzuje opony o najkrótszej drodze hamowania (w warunkach testowych z prędkością 80 km/h.) Przyjmuje się, że droga hamowania typowego kompaktowego pojazdu wraz z każdą następną klasą rośnie o ok. 3,5 metra
 • Poziom generowanego hałasu

  Do oceny parametru zastosowano symbol fali dźwiękowej oraz podano wartość hałasu wyrażoną w dB, emitowanego przez daną oponę w warunkach testowych.

Najczęściej zadawane pytania

Jazda na oponach zimowych przez cały rok nie jest rekomendowana. Zastosowany rodzaj mieszanki, z której wyprodukowano opony zimowe jest bardziej miękki, a to oznacza wyższe zużycie ogumienia w wysokich temperaturach oraz wyższe zużycie paliwa i wydłużoną drogę hamowania.

Opony zimowe należy przechowywać w chłodnym, suchym i nienasłonecznionym pomieszczeniu. Jeśli przechowujemy same opony (bez obręczy) należy je ustawić pionowo na bieżniku pamiętając o regularnej zmianie ich położenia. Kompletne koła (z felgami) należy układać płasko, jedno na drugim.

Opony zimowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić od roku do 5 lat bezpiecznej jazdy. Wiele zależy tutaj od rocznego przebiegu twojego samochodu i warunków   przechowywania ogumienia. Istotne są również takie czynniki jak warunki atmosferyczne, obciążenie, prędkość, i odpowiednie ciśnienie, a także... styl jazdy. Pamiętajmy, że agresywna eksploatacja przyspiesza zużycie bieżnika.

Etykieta umieszczona na oponie zawiera informację dotyczącą poziomu hałasu wyrażoną w decybelach.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj opon wybierzesz, pamiętaj, że jazda samochodem w warunkach zimowych wymaga większych umiejętności niż jazda latem. Miej na uwadze dłuższą drogę hamowania, nie wykonuj gwałtownych manewrów na zakrętach i dostosuj prędkość do warunków drogowych.